طرح پایلوت پرورش ماهی در قفس در کیاشهر گیلان اجرا می‌شود

اخبار گیلان

اخبار استان گیلان،رشت
  • لطفا نظر خود را در رابطه با این مطلب بنویسید...٠ نظر

طرح پایلوت پرورش ماهی در قفس در کیاشهر گیلان اجرا می‌شود

تاریخ انتشار: ٢٢ مهر ١٤٠٠ ٠ ٠
دسته بندی کلی: اخبار گیلان
دسته بندی عنوان خبر: اخبار استان گیلان،رشت

کارواشتغال به نقل از تسنیم : عظیم مدبری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت، با اشاره به سیاست‌های تولید آبزیان بر مبنای اقتصاد مقاومتی از آخرین آمار پرورش ماهیان خاویاری در گیلان خبر داد و اظهار داشت: 5 هزار و 451 کیلوگرم ماهی خاویار تا پایان سال گذشته در گیلان تولید شد.

مدیرکل شیلات گیلان درباره پرورش ماهی در قفس که از ماموریت‌های اداره‌کل شیلات در سال‌های اخیر بوده گفت: 15 هزار قطعه بچه ماهی قزل‌آلا سال گذشته توسط یک شرکت آبزی‌پروری در دو قفس دریایی کشت و در پایان 20 تن ماهی قزل‌آلا برداشت شد.

وی درباره اقدامات شیلات گیلان برای فراهم آوردن زیرساخت‌های گسترش آبزی‌پروری در قفس گفت: از جمله برنامه‌های شیلات در بخش پرورش ماهی در قفس در حال حاضر ایجاد سایت‌های پشتیبان در چند نقطه از طول نوار ساحلی استان است.

مدبری ابراز داشت: همچنین پروژه ایجاد سایت پشتیبان با ظرفیت 21 هزار و 500 تن در منطقه کیاشهر و پیگیری زمین در رودسر از منابع طبیعی برای پروژه پرورش ماهی در قفس از دیگر اقدامات اداره‌کل شیلات استان گیلان برای توسعه این صنعت است.

وی با اشاره به برنامه‌های حمایتی شیلات برای ورود سرمایه‌گذاران به این عرصه افزود: شیلات گیلان در حال حاضر پیگیر استفاده از ظرفیت و توانمندی‌های مالی صندوق حمایت از توسعه کشاورزی جهت مشارکت در سرمایه‌گذاری در این عرصه است.

مدبری تصریح کرد: شیلات گیلان در این راستا عقد تفاهم‌نامه با سرمایه‌گذران بخش خصوصی به شکل شرکت-پروژه را در دستور کار خود قرار داده که مقدمات اجرای این طرح به صورت پایلوت با ظرفیت اسمی 500 تن در منطقه کیاشهر در حال پیگیری است.

وی گفت: از دیگر اقدامات برای توسعه صنعت پرورش ماهی در قفس، انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با منطقه آزاد انزلی با هدف استفاده از زیرساخت‌های موجود در منطقه برای حمایت از سرمایه‌گذاران و واردات و صادرات تجهیزات و محصولات شیلاتی است‌.

مدبری با اشاره به آغاز صید ماهیان استخوانی از 20 مهر در گیلان افزود: برای حفظ ذخایر ماهیان، بیش از 180 میلیون قطعه بچه ماهی امسال در رودخانه‌های منتهی به خزر رها شد و در صورت مساعد بودن شرایط جوی، صیادان گیلانی امسال بیش از 2 هزار تن ماهی از خزر صید می‌کنند.

اخبار مرتبط