معافیت حق بیمه برای کارفرمایان به شرط استخدام معلولان

خبر

خبر
  • لطفا نظر خود را در رابطه با این مطلب بنویسید...٠ نظر

معافیت حق بیمه برای کارفرمایان به شرط استخدام معلولان

تاریخ انتشار: ٠٨ مهر ١٣٩٩ ٠ ٠
دسته بندی کلی: خبر
دسته بندی عنوان خبر: خبر

کارواشتغال به نقل از خبرگزاری صداوسیما: آقای محمد شریعتمداری در این نشست که دکتر وحید قبادی دانا معاون وزیر و رییس سازمان بهزیستی کشور و تعدادی از نمایندگان تشکل‌های صنفی ناشنوایان حضور داشتند، با اشاره به اینکه ناشنوایان بیش از ۱۵ درصد از جامعه افراد دارای معلولیت را به خود اختصاص می‌دهند، گفت: سال گذشته در جلسه با نمایندگان ناشنوایان مشکلات مشترک و مشابهی از جامعه ناشنوایان ثبت شدکه بلافاصله سازمان بهزیستی مسوول پیگیری موارد مطرح شده گردید. البته برخی مشکلات ریشه‌ای و پایه‌ای است که حل آن در گرو رفع مشکلات اصولی کشوراست و برخی از مشکلات افراد دارای معلولیت نیاز به تامین منابع گسترده‌ای دارد.
وی با اشاره به اینکه ناشنوایی یک نوع معلولیت پنهان است که علاوه بر محاسن آن قبحی هم دارد، افزود: قبح آن این است که دیگران ناشنوا بودن فرد را تشخیص نمی‌دهند و بدون در نظر گرفتن این محدودیت با فرد برخورد می‌کنند و حسن آن این است که در جامعه به طور طبیعی ناشنوایان می‌توانند با توجه به توانایی و با استفاده از تجهیزات لازم به گونه‌ای زندگی کنند که هیچ فرقی با بقیه افراد نداشته باشند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه با بیان اینکه حدود ۲۳۸ هزار نفر در جامعه ناشنوا هستند، تصریح کرد: تاکنون حدود ۹۹ هزار نفر از خانواده‌های ناشنوایان در کشور مشمول دریافت مستمری از سوی سازمان بهزیستی شدند. البته هر چند که این مستمری‌ها کامل نیست، ولی در دوره دولت تدبیر و امید مستمری مددجویان روند افزایشی قابل توجهی داشته است.
شریعتمداری همچنین به قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت اشاره کرد و گفت: اگرچه این قانون نواقصی دارد، ولی دولت تدبیر و امید منابع اولیه آن را تعیین کرد. ما نیز تلاش می‌کنیم تا امسال ارقام بیشتری را به همت دولت در بودجه عمومی برای حل مشکلات عمومی در این بخش اختصاص دهیم.
وی در ادامه به مشکلات جامعه معلولان مثل کار، اشتغال، بیمه، وام و ... اشاره کرد و افزود: همه این مشکلات درست و مهم است که برای هر کدام از آن‌ها قدم‌هایی برداشته شده است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه به تفاهم نامه منعقد شده بین انجمن خانواده ناشنوایان ایران، شبکه ملی سازمان‌های مردم نهاد و انجمن ملی زبان اشاره ایرانی اشاره کرد و گفت: این تفاهم نامه مدخل ورود و پایه حل بسیاری از مشکلاتی که امروز جامعه افراد دارای معلولیت با آن مواجه بودند، خواهد بود و زمینه استاندارد کردن زبان اشاره ایرانی مورد استفاده جامعه ناشنوایان ایران خواهد شد تا هم صدا وسیما و هم دانشکده‌های که این زبان را آموزش می‌دهند از استاندارد‌های لازم برخوردار باشند.

نقش دانشگاه صدا وسیما در خدمات رسانی به جامعه ناشنوایان

شریعتمداری با بیان اینکه دانشگاه صدا وسیما می‌تواند خدمات بیشتری را برای جامعه ناشنوایان ارائه کند خاطر نشان کرد: امروز در این جلسه به طور مستقیم و تلفنی مشکل زبان اشاره را با رئیس رسانه ملی در میان گذاشتیم که پاسخ دلگرم کننده‌ای مبنی بر تشکیل کمیته‌ای مشترک متشکل از وزارت رفاه، بهزیستی، جامعه ناشنوایان و صدا و سیما برای استفاده حداکثری از ظرفیت‌ها و پتانسیل برنامه‌های صدا و سیما تشکیل دریافت کردیم. گام دوم حل مشکل ترجمه و استاندارد کردن زبان اشاره برای ناشنوایان در صدا و سیما بود که در دستور کار قرار گرفت تا با همکاری انجمن‌ها این مشکل حل شود.

استاندارد کردن مترجم ناشنوایان و زیرنویس کردن برنامه‌ها

وی با بیان اینکه استاندارد کردن مترجم ناشنوایان و زیرنویس کردن برنامه‌ها کار‌هایی از جمله کار‌هایی است که می‌توان در کوتاه مدت به آن پرداخت، گفت: مسئله دیگر که باید به صورت ریشه‌ای در همه نا هنجاری‌ها به آن پرداخت ضرورت ایجاد شرایط مشاوره ژنتیک رایگان و ارایه آموزش‌های لازم برای افراد دارای معلولیت است. امروز ۳۲ هزار نفر شناسایی شدند تا در ماه‌های اول زندگی که زمان طلایی برای رفع مشکلات ژنیتکی است به آن‌ها کمک کنیم و مشکل شنوایی را برای آن‌ها حل کنیم، امیدواریم برای سال ۹۹ همین طور پیش رویم و موتور توسعه ناشنوایی را متوقف کنیم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: امروز آزمایش ژنتیک برای ۹۳ درصد موالید زنده در حوزه غربالگری انجام شده است که باید با تو جه به مشکلات و سختی‌هایی که وجود دارد باید به ۱۰۰ درصد برسد و نگذاریم این زمان طلایی از دست برود.

پوشش برخی خدمات درمانی و توانبخشی در قالب بیمه

وی یاد آورشد: یکی دیگر از اقدامات مهم تحت پوشش قرار دادن برخی از خدمات درمانی و توانبخشی در قالب بیمه است که در این خصوص با بیمه سلامت مذاکراتی انجام شده است تا گفتار درمانی تحت پوشش بیمه شود که اکنون این موضوع در دستور کار قرار گرفته است و امیدواریم با تأمین منابع آن که حدود ۳۰۰ میلیارد تومان است این اقدام از سوی سازمان بهزیستی صورت گیرد.
این وعده را می‌دهیم که گفتار درمانی تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی نیز قرار گیرد و باید هماهنگی‌ها با شورای عالی بیمه انجام شود تا تأمین اجتماعی نیز این کار را انجام دهد.

معافیت ۲۳ درصدی کارفرمایان از پرداخت حق بیمه با استخدام معلولان

محمد شریعتمداری با بیان اینکه استاندارد کردن مترجم ناشنوایان و زیرنویس کردن برنامه‌ها کار‌هایی از جمله کار‌هایی است که می‌توان در کوتاه مدت به آن پرداخت، ادامه داد: مسئله دیگر که باید به صورت ریشه‌ای به آن نگاه کرد ایجاد شرایط مشاوره ژنتیک رایگان برای افراد دارای معلولیت است. امروز ۲ هزار نفر شناسایی شدند تا در ماه‌های اول زندگی به آن‌ها کمک کنیم و مشکل شنوایی را برای آن‌ها حل کنیم، امیدواریم برای سال ۹۹ همین طور پیش رویم و موتور رشد ناشنوایی را خاموش کنیم.
وی گفت: ۲۳ درصد معافیت حق بیمه کارفرمایان نیز در دستور کار است و در سال ۹۸، برای ۱۸ میلیون نفر از معلولان این کار انجام شده است. امیدواریم بخش بیشتری از جامعه معلولان را تحت پوشش قرار دهیم. با معاونت روابط کار وزارت کار مذاکره خواهیم کرد تا برای آگاهی بخشی بیشتر در خصوص رعایت حق بیمه ۲۳ درصدی به جامعه کارفرمایی کشور اقدام کنند.
شریعتمداری تصریح کرد: کمک هزینه خرید جهیزیه برای معلولان از یک میلیون تومان به ۱۰ میلیون تومان رسیده است و امیدواریم با کمک خیرین این رقم را افزایش دهیم. امروز اگر هر کارفرما تا سقف ۴۰ نفر از معلولان را در کارگاه خود به کار گیرد، می‌تواند از تسهیلات ۲ میلیارد تومانی بهره‌مند شود.
وی به معاونت رفاه و سازمان تأمین اجتماعی دستور داد به مشکلات بیمه و بازنشستگی کارگران ناشنوا رسیدگی کنندو گفت: برای رفع مشکل آن‌ها اقدامات لازم را انجام خواهیم داد. بازنشستگی زود هنگام برای ناشنوایان را توصیه نمی‌کنم تا زمانی که می‌توانند باید کار کنند، چرا که کار نشاط آور است.
شریعتمداری خاطر نشان کرد: در هر مرکزی باید یک مترجم آشنا به زبان اشاره باشد، این خواسته به حقی است. باید در سال ۹۹ کلاس‌های آموزشی لازم برای افراد علاقه‌مند به زبان اشاره که در ادارات بهزیستی مشغول هستند برگزار شود تا با زبان اشاره آشنا شوند. اینکه بهزیستی توانایی شنیدن صدای ناشنوایان را نداشته باشد غیرممکن است و باید تا سال آینده این مشکل حل شود، هر چند ممکن است ما آن زمان دیگر نباشیم، اما امیدواریم این مسأله تا سال آینده حل شود.

اخبار مرتبط