اشتغالزایی علمی

خبر

خبر
  • لطفا نظر خود را در رابطه با این مطلب بنویسید...٠ نظر

اشتغالزایی علمی

تاریخ انتشار: ٣١ تیر ١٣٩٨ ٠ ٠
دسته بندی کلی: خبر
دسته بندی عنوان خبر: خبر

به گزارش ایکنا از آذربایجان غربی، پورعابدی، معاون پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی، صبح امروز، ۳۰ تیر ماه، از آخرین دستاوردها و یافته‌های علمی و پژوهشی جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی و مجموعه‌های گروه‌های پژوهشی شیمی متابولیت ثانویه گیاهان دارویی، گروه مدیریت کسب‌وکار، آزمایشگاه‌های تحقیقاتی، مرکز کشت بافت و رویان گیاهی، گلخانه‌ها و مزرعه گیاهان دارویی و سایر اختراعات و ابتکارات جهاد دانشگاهی بازدید کرد.

در جریان این بازدید، پور عابدی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی سالانه در حدود ۱۸۰۰ طرح پژوهشی در قالب کارفرمایی و داخلی در دست اجرا دارد افزود: ۸۰ درصد این طرح‌ها دارای کارفرما بوده و و بر رفع نیازها و چالش‌های موجود متمرکز شدند.

وی با اشاره به شرایط و تحریم‌های ظالمانه دشمن که کشور را تحت تاثیر قرار داده است، به بخشی از فعالیت‌های حوزه پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی اشاره کرد و گفت: با توجه به شرایط فعلی کشور باید پژوهش و فناورانه جهاد دانشگاهی به‌صورت ویژه و گسترده‌تر نقش خود را ایفا کنند و در جهت رفع نیازمندی‌هایی که متکی بر خارج از کشور بوده، با بهره‌گیری از فناوری‌های تولیدشده به شکل بومی و ساخت تولید ورود کند.

معاون پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی با بیان اینکه با عنایت‌های مقام معظم رهبری در بودجه سال جاری مبلغ ۱۵ میلیون یورو برای رفع برخی مشکلات کشور به جهاد دانشگاهی تخصیص یافته است، گفت: از جمله این موارد تولید ۱۰ قلم مواد پرمصرف شیمیایی در دستور کار جهاد دانشگاهی قرار گرفته است که پژوهشگران این نهاد کار دانش پایه و اقدامات زیرساختی آن را انجام داده و در مرحله پایلوت آزمایشگاهی و نیمه‌صنعتی درصدد جذب سرمایه‌گذار و ارائه به صنعت هستیم.

پورعابدی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی در بخش‌های مختلف از جمله صنعت، نفت، گاز و پتروشیمی وارد شده و دستاوردهای خوبی دارد، اظهار کرد: در بخش دکل حفاری مته حفاری، زیست پالایش و زیست‌محیطی بخش نفت، گاز و پتروشیمی و نمک‌زدایی از نفت کارهای خوبی انجام داده است.

معاون پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی با اشاره به اقدامات جهاد دانشگاهی در حوزه حمل‌ونقل ریلی و مترو ملی تصریح کرد: جهاد دانشگاهی در زمینه ساخت متروی ملی نقش اساسی داشته و در کنسرسیومی که برای تولید سیستم لوکوموتیو و متروی ملی تشکیل شده است، حضور دارد.

وی با اشاره به دستاوردهای جهاد دانشگاهی در بخش پزشکی،‌ انجام ۱۰ هزار سیکل نازایی توسط ۹ مرکز درمان ناباروری را از اقدامات این نهاد انقلابی عنوان کرد و گفت: استفاده از سلول‌های بنیادی در درمان بیماری‌ها و درمان سرطان سینه، تولید داروهای نوترکیب و گیاهی کارهای خوبی شده که این موارد تنها بخشی از دستاوردهای پزشکی جهاد دانشگاهی است.

پورعابدی با بیان اینکه بیشترین تأکید جهاد دانشگاهی در بخش کشاورزی حرکت به‌سمت کشاورزی هوشمند و استفاده از آی‌تی و اینترنت اشیا در این حوزه است، افزود: درصددیم با استفاده از فناوری‌های جدید راندمان بخش کشاورزی را افزایش دهیم.

معاون پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی به اقدامات جهاد دانشگاهی در حوزه علوم انسانی اشاره کرد و افزود: در بخش اعتیاد، خانواده، گردشگری، سرمایه ملی و سبک زندگی جهاد دانشگاهی اقدامات بسیار خوبی انجام داده است که ۱۶ مرداد سال‌جاری به مناسبت سی و نهمین سالگرد تاسیس جهاد دانشگاهی از آخرین دستاوردها و فناوری‌های این این نهاد انقلابی رونمایی می‌شود.

پورعابدی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی جزو واحدهای قدیمی و توسعه‌یافته در بین واحدهای استانی است، تصریح کرد: این واحد زیرساخت‌های خوبی در حوزه پژوهشی و نوآوری و تجاری‌سازی دارد و با انجام پروژه‌های دانش‌محور خود در موضوعات مختلف می‌تواند بسترساز موفقی در اشتغال‌زایی در سطح منطقه و کشور شود.

وی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی توانمندی‌های خوبی در اختیار دارد، گفت: این واحد از طریق مرکز رشد می‌تواند زمینه را برای فعایت و شکوفایی افرادی که ایده خوبی در بخش‌های مختلف دارند را ایجاد کرده و برای واحد نیز از تمامی ابعاد ارزش افزوده کیفی داشته باشد.

پورعابدی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی در زمینه شیمی، کشاورزی و فناوری فعالیت‌های خوبی داشته است، ادامه داد: دستاوردهای مناسبی توسط جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی ارائه شده است که امید است طی سال‌های آینده با رویکرد عملیاتی‌تر از فناوری‌های تولیدشده این واحد در سطح گسترده و تجاری‌سازی شده استفاده شود.

وی به حضور چشمگیر جهاد دانشگاهی در فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و فرهنگی اشاره کرد و افزود: جهاد دانشگاهی به‌طور چشمگیری در جریان تولید علم با پتانسیل بالا و بهره‌گیری از نیروهای متخصص در راستای توسعه کشور حرکت کرده که با وجود موفقیت‌های متعدد در زمینه‌های مختلف به‌جرات می‌توان گفت بسیار خوش درخشیده است.

چالش‌های پیش‌روی کشور بدون نسخه علمی و عملی حل نخواهد شد

امین رستم‌زاده، رئیس جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی نیز با تشریح عملکرد گروه‌های سه‌گانه معاونت پژوهشی این واحد گفت: در رویکرد برنامه توسعه واحد تعمیق فعالیت‌های پژوهشی و فناورانه واحد از اولویت‌های مدیریتی می‌باشد.

رستم‌زاده با اشاره به اینکه تمامی فعالیت‌های فرهنگی، آموزشی، پژوهشی و کارآفرینانه واحد به‌شکل یک زنجیره برای تعالی جامعه ارزش افزوده دارد، خاطرنشان کرد: ساماندهی گروه‌های پژوهشی و و پررنگ کردن مولفه بازار و کارفرما و در نتیجه محصول و خروجی محور نمودن نتایج عملکرد گروه‌ها از رویکردهای اصلی واحد در معاونت پژوهشی واحد است.

وی با اشاره به اهمیت سنجش فعالیت‌ها و درآمدهای فناورانه گروه‌های پژوهشی واحد خاطرنشان کرد: مقرر گردیده مقایسه و سنجش سرانه درآمد و هزینه فناورانه هر گروه پژوهشی و نقش آن در ضریب توسعه واحد حسب چشم‌انداز و کل درآمدهای واحد استخراج و آسیب‌شناسی گردد.

رئیس جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی گفت: توجه به اوضاع مالی کشور و واحد چاره‌ای جز فناورانه نمودن خروجی عملکرد همکاران در همه حوزه‌های مرتبط پژوهشی نداریم.

رستم‌زاده با اشاره به اهمیت نهادینه کردن فرهنگ تفکر پژوهشی در همه موضوعات جامعه، خاطرنشان کرد: باید اعتقاد داشته باشیم که مسائل کشور و چالش‌های پیش‌رو بدون نسخه علمی و مدل علمی عملی قابل‌حل نخواهد شد، در این‌صورت ضمن حل چالش‌ها، فرصت‌های فراروی توسعه نیز برای کشور گسترده‌تر باز خواهد شد.

وی گفت: نیازها و چالش‌های منطقه‌ای و کشوری از موضوعات هدف‌گذاری شده گروه‌های پژوهشی جهاد دانشگاهی استان است که مقرر گردیده گروه‌های پژوهشی به‌صورت مطالعاتی بر روی احصاء نیازهای توسعه‌ای و چالش‌های پیش‌رو نیازسنجی علمی و عملی نمایند.

رئیس جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی برنامه‌ریزی، ساماندهی گروه‌های پژوهشی و ایجاد زیرساخت‌ها و زمینه‌های مناسب را در راستای راه‌اندازی پژوهشکده این واحد ضروری ذکر و خاطرنشان کرد: برنامه کاری مشخص جهت تحقق این زیرساخت‌ها تدوین و درحال اجرایی‌شدن است.

اخبار مرتبط