جمهوریت و اسلامیت در نظام در یک راه قدم برمی‌دارند

اخبار گیلان

اخبار استان گیلان،رشت
  • لطفا نظر خود را در رابطه با این مطلب بنویسید...٠ نظر

جمهوریت و اسلامیت در نظام در یک راه قدم برمی‌دارند

تاریخ انتشار: ٢٦ خرداد ١٤٠٠ ٠ ٠
دسته بندی کلی: اخبار گیلان
دسته بندی عنوان خبر: اخبار استان گیلان،رشت

به گزارش کارواشتغال گیلان از خبرگزاری تسنیم از رشت، حجت‌الاسلام‌ و‌المسلمین حمزه خلیلی عصر امروز در همایش بزرگ "جامعه بسیج حقوقی استان گیلان" در رشت اظهار داشت: عامل مؤثر که باعث می‌شود حضور مردم در صحنه انتخابات کاهش پیدا کند عدم عدالت و عدالت‌خواهی است و مردم به دنبال عدالت هستند.

 

رئیس‌کل دادگستری گیلان با بیان اینکه مردم از این که مسئولان عدالت و ارزش‌های انسانی را زیر پا می‌گذارند ناراضی هستند خاطرنشان کرد: سطح مشارکت مردم کم شده است و این رویدادی است که اکثریت بر روی آن، اتفاق نظر دارند اما به دنبال دلیلش نیستند.

 

خلیلی با اشاره به اینکه مفهوم‌سازی و تفسیرِ مفاهیم باعث تحریک احساسات مردم می‌شود ابراز داشت: در روانشناسی و جامعه‌شناسی یک نظریه وجود دارد که می‌گوید "دین قبل از اینکه کارکرد عاطفی داشته باشد کارکرد هیجانی و احساسی دارد".

 

 

وی تنها ابزاری که می‌تواند احساسات مردم را تحریک کند رسانه‌های گروهی خواند و ابراز داشت: رسانه‌های گروهی واقعیت ایجاد می‌کنند نه به این معنی که واقعیت‌ها را مستند کنند بلکه واقعیت‌هایی که در رسانه‌ها جریان ساختگی دارد را در روح و جان مردم تزریق کرده به واقعیت تبدیل می‌کنند.

 

رئیس‌کل دادگستری گیلان افزود: امروز آن چیزی که مسائل روزمره اجتماعی، برای عدم حضور مردم در انتخابات به وجود آورده است را همین رسانه‌های گروهی از چند ماه قبل با جمله "نظام اسلامی نمی‌تواند جمهوری باشد و جمهوری نمی‌تواند اسلامی باشد" به مردم القاء کردند.

 

خلیلی با اشاره به اینکه این جمله از روشنفکران دینی که در کشورهای بیگانه خیمه می‌زدند پیدا شده است گفت: به تعبیر شهید مدرس "قطعاً حکومت اسلامی و صدر اسلام نیز جمهوری بوده است" لذا نظام اسلامی با جمهوری خواهی مخالف نیست و جمهوریت و اسلامیت هر دو در یک مسیر گام بر می‌دارند.

 

وی به سخن امام خمینی اشاره کرد که می‌فرماید "جمهوریت از ذات اسلام است" و تصریح کرد: مگر می‌شود اسلام باشد اما اخلاق و عبادت نباشد، مردم باید حضور فعالانه و مشارکت وسیع در کشور داشته باشند زیرا این هویت اسلام است و نشان از نظام جمهوری اسلامی دارد.

 

رئیس‌کل دادگستری گیلان با بیان اینکه هویت ملت ایران در دنیا بر این اساس است که اسلامی بماند افزود: کسانی که می‌خواهند اسلام را از ملت ایران بگیرند در واقع می‌خواهند ملت ایران را بی‌هویت کنند لذا ما اسلام مان که آخرت است با دنیایمان که جمهوریت است توأمان با هم هستند.

 

خلیلی خاطرنشان کرد: باید با انتخاب صحیح و برگزیدن یک فرد اصلح که بر ما واجب است اجازه ندهیم که انسان ناکارآمد و فردی غلط روی کار بیاید و ناکارآمدی آن شخص اسلام را زیر سؤال ببرد و باید کسی را انتخاب کنیم که دغدغه مردم را دارد، رنج و درد مردم رنج و درد او نیز باشد

اخبار مرتبط