بازگشت جام هزار و ۸۰۰ ساله‌ی رشی به گیلان

بازگشت جام هزار و ۸۰۰ ساله‌ی رشی به گیلان

برگزاری رقابت‌های پرش با اسب گیلان در خمام

نخستین دوره مسابقات پرش با اسب گیلان در باشگاه همای خمام برگزار شد.

این مسابقات با حضور ۳۸ شرکت کننده برگزار شد که در پایان محمد آقایی از باشگاه سوارکاری یال رشت با اسب آریا الوند به مقام نخست رسید، حسین ضیابری با اسب کایلو از باشگاه سوارکاری کاسپین رشت به مقام دوم و رسام حسین نیا با اسب شَد از باشگاه همای خمام به مقام سوم رسید.
در این مسابقات ۵ سوارکار رده نونهال با اسب‌های پونی و کاسپین هم حضور داشتند که ۳ نفر موفق به حرکات بدون خطا یا طی رده شده و جوایزی هم به آن‌ها اهدا شد.


شرکت بیش از ۸ هزار داوطلب در دومین روز آزمون ارشد در گیلان

امروز داوطلبان گیلانی به سوالات ۳۵ کد رشته آزمون سراسری کارشناسی ارشد پاسخ دادند.

 مسئول تام الاختیار برگزاری کنکور سراسری در گیلان گفت: امروز در دومین روز آزمون ارشد در گیلان ، ۸ هزار و ۴۸۸ داوطلب شرکت کننده در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه‌ها ، به سوالات ۳۵ کدرشته پاسخ دادند.

ارسلان دمیرچی با اشاره به رقابت ۲ هزار و ۶۱۱ گیلانی، در ۶۵ کدرشته در روز گذشته، افزود: فردا، جمعه ۳۰ اردیبهشت هم، ۷ هزار و ۱۰ داوطلب گیلانی در ۳۷ کدرشته با یکدیگر رقابت خواهند کرد.

وی با اشاره به ۶۴ کدرشته شناور در آزمون کارشناسی ارشد، اضافه کرد: هر داوطلب می‌تواند علاوه بر کدرشته ثابت خود، در یک کدرشته شناور هم شرکت کند.

آزمون سراسری کارشناسی ارشد در گیلان با شرکت ۱۸ هزار و ۱۰۹ زن و مرد گیلانی در ۱۳۷ کدرشته در روز‌های ۲۸، ۲۹ و ۳۰ اردیبهشت برگزار می‌شود.


با دستور رییس جمهور

افتتاح ۱۲ طرح زیرساختی و تولیدی در منطقه آزاد انزلی

با سرمایه گذاری ۳ هزار و ۴۷۰ میلیارد ریالی، ۱۲ طرح زیرساختی و تولیدی در منطقه آزاد انزلی به بهره برداری رسید.

امروز در ارتباط تصویری با رییس جمهور ۱۲ طرح زیرساختی و تولیدی در منطقه آزاد انزلی با سرمایه گذاری ۳ هزار و ۴۷۰ میلیارد ریالی به بهره برداری رسید.

علی اوسط اکبری مقدم، رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با بیان اینکه در نخستین رویداد افتتاحیه‌های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور؛ از ۸۲ طرح که در ۵ منطقه آزاد و ۷ منطقه ویژه اقتصادی مورد بهره برداری قرار می‌گیرند، سهم منطقه آزاد انزلی ۱۲ طرح است، گفت: این طرح‌ها در حوزه‌های زیرساختی و افتتاح طرح‌های تولیدی بخش خصوصی است که با مجموع سرمایه گذاری ۳ هزار و ۴۷۰ میلیارد ریالی زمینه ساز ایجاد شغل برای ۳۵۵ نفر خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه ۵ طرحی که با دستور دکتر رییسی مورد بهره برداری رسمی قرار می‌گیرند در زمینه امکانات، تجهیزات و خدمات بندری و حمل و نقلی است و ۷ طرح دیگر نیز شامل افتتاح واحد‌های تولیدی صنعتی است اضافه کرد: براین اساس ۲ پست اسکله دلفین فله و خط لوله ۷ و نیم کیلومتری انتقال فرآورده‌های فله مایع در بندرانزلی با مشارکت اداره کل بنادر و دریانوردی و بخش خصوصی با مجموع سرمایه گذاری هزار و ۵۰ میلیارد ریالی برای ۹۰ نفر به صورت مستقیم وغیر مستقیم شغل ایجاد می‌کنند.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی از بهره برداری انبار سرپوشیده، باسکول و تجهیزات مربوط به آن با مشارکت سازمان متبوع خود و بخش خصوصی با صرف هزینه ۲۵۰ میلیارد ریالی در مجتمع بندری کاسپین و اشتغالزایی ۲۵ نفر افزود: از سوی دیگر طرح تأمین و توسعه تجهیزات تخلیه و بارگیری در این مجتمع بندری مشتمل بر جرثقیل ۱۴۰ و ۸۰ تن، مکنده غلات ۲۰۰ تن در ساعت و دستگاه مینی لودر با سرمایه گذاری مشترک ۳۰۰ میلیارد ریالی سازمان و بخش خصوصی برای ۲۵ نفر شغل ایجاد کرده است.

وی اضافه کرد: بخش خصوصی، ساختمان حمل و نقل و خدمات کریدور‌های بین المللی را با هدف توسعه فعالیت‌های این حوزه با هزینه ۲۰۰ میلیارد ریالی مورد بهره براری قرار داد که برای ۶۰ نفر مستقیم و غیر مستقیم شغل ایجاد کرده است.
علی اوسط اکبری مقدم در خصوص طرح‌های سرمایه گذاری تولیدی بخش خصوصی که در رویداد افتتاح طرح‌های مناطق آزاد مورد بهره برداری قرار می‌گیرند، گفت: با دستور رییس جمهوری و به صورت همزمان واحد تولید تجهیزات پزشکی که با صرف هزینه ۸۰۰ میلیارد ریالی بخش خصوصی به صورت مستقیم و غیر مستقیم برای ۱۰۰ نفر اشتغالزایی می‌کند به صورت رسمی افتتاح می‌شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با بیان اینکه سه واحد تولیدی چراغ‌های روشنایی، تولید پوشاک و لوازم جانبی موبایل با مجموع سرمایه گذاری ۲۳۰ میلیارد ریالی بخش خصوصی و فرصت سازی شغلی برای ۱۲۰ نفر در مدار تولید قرار می‌گیرند، افزود: از سوی دیگر طرح توسعه واحد تولیدی پوشاک با سرمایه گذاری ۳۵۰ میلیارد ریالی و بهره برداری از واحد تولیدی لوازم رایانه با صرف هزینه ۲۰۰ میلیارد ریالی برای ۱۴۰ نفر شغل ایجاد شده است.


بازگشت جام هزار و ۸۰۰ ساله‌ی رشی به گیلان

جام هزار و ۸۰۰ ساله رشی پس از ۲۵ سال به وطنش، گیلان بازگشت.

 رییس موزه باستان شناسی گیلان گفت:جام زراندود رشی که سال ۷۳ در روستای رشی کشف شده بود مربوط به دوره ساسانی است.

نسرین قوامی افزود:این جام که از جنس نقره است و روکشی از طلا دارد، ۲۰ سال برای شرکت در موزه‌های اروپایی در خارج از کشور بود و اکنون بعد از ۲۵ سال به وطن برگشت.

میثم نواییان کارشناس آثار تاریخی درباره این جام می‌گوید: داشتن «بُعد» از ویژگی‌های منحصربه فرد این جام است که در آن دوره تاریخی در دنیا، فقط در ایران و گیلان انجام می‌شد.

وی افزود: در این جام تصاویر فرشته، ماهیگیر، مرغابی و ماهی با هنر فلزکاری و قلم زنی نقش شده که نشان از فراوانی نعمت و سبک زندگی گیلانیان در آن دوره تاریخی است.

ولی جهانی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان گفت: اگر امنیت این جام تامین شود، می‌توانیم در نمایشگاه‌های شهرستانی هم آن را به نمایش بگذاریم.

علاقه مندان می‌توانند تا دهم خرداد از جام رشی و ۲۰۰ بشقاب مربوط به عصر ساسانی در موزه مردم شناسی رشت بازدید کنند.

منبع : صداوسیمای مرکز گیلان


این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید