تصویر روز ناسا: جت‌های غول‌پیکر و شبح‌های سرخ بر فراز هیمالیا

تصویر روز ناسا: جت‌های غول‌پیکر و شبح‌های سرخ بر فراز هیمالیا

آیا رعدوبرقی شبیه به این جت‌های آبی و شبح‌های سرخ دیده‌اید؟ این تصویر از رعدوبرق بر فراز کوه‌های هیمالیا در مرز چین و بوتان (جنوب شرقی آسیا) ثبت شده و جت‌های آبی و شبح‌های سرخ را با جزئیات، ابعاد و تعداد حیرت‌انگیز نمایش داده است.

به گزارش خبرآنلاین، این تصویر ترکیبی، ۴ جت بلند را ثبت کرده که به فاصله فقط چند دقیقه از هم اتفاق افتاده‌اند. جت غول‌پیکر، فقط در قرن جاری مستند شده و نوعی تخلیه الکتریکی است که بین برخی از ابرهای توفان‌زا و یونوسفر زمین که کیلومترها بالاتر از ابرها واقع شده، رخ می‌دهد. جت‌های غول‌پیکر، رعدوبرق‌هایی غیرمعمولی‌اند که مکانیسم‌شان بسیار متفاوت از رعدوبرق‌های معمولی ابر به ابر یا ابر به زمین است.

 

بخش پایینی جت‌های غول‌پیکر شبیه به منشأ صاعقه‌های بالارونده، معروف به جت‌های آبی است، درحالی‌که بخش فوقانی‌شان شبیه به شبح‌های سرخ (Red Spirit) است. مکانیسم راه‌اندازی و شکل‌گیری جت‌های غول‌پیکر هنوز رازی سربه‌مهر است و پژوهشگران برای درک آن تلاش می‌کنند، اما واضح است که وقوع جت‌ها، عدم تعادل بار الکتریکی را بین بخش‌های مختلف جو زمین کاهش می‌دهد.

بهترین راه برای جست‌وجوی جت‌های غول‌پیکر، جت‌های آبی و شبح‌های سرخ، تماشای طوفانی قدرتمند اما دوردست زیر آسمانی صاف است.


این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید