جمعیت استان گیلان رو به پیری است

جمعیت استان گیلان رو به پیری است

معاون استاندار گیلان با اشاره به اهمیت کمک به خانواده‌های نابارور در راستای حل معضلات جمعیتی گفت: وضعیت استان گیلان در حوزه “پیری جمعیت” مناسب نیست.

به گزارش کارواشتغال از خبرگزاری تسنیم از رشت، حسین مصطفی‌پور عصر امروز در جلسه ستاد خانواده و جمعیت گیلان “پیری جمعیت” را یکی از اساسی‌ترین موضوعات و ابرچالش کشور دانست و اظهار داشت: گیلان در این حوزه وضعیت خوبی ندارد و نیاز است چندین برابر سایر استان‌ها و دستگاه‌ها کار و برنامه‌ریزی شود.

معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استاندار گیلان با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب در حوزه جمعیت و ضرورت جلوگیری از حرکت کشور به سمت پیری جمعیت گفت: در اجرای برنامه‌ها نیاز به یک وحدت  رویه داریم البته نظارت درست و هماهنگی در اجرای کار هم از انتظارات است.

مصطفی‌پور به ضرورت استفاده از ظرفیت کارشناسان ذیل ستاد خانواده و جمعیت اشاره کرد و افزود: بدون پشتیبانی و تامین اعتبار هم نمی‌توان کار را به درستی پیش برد بنابراین در نظر گرفتن مشوق‌ها بسیار اهمیت دارد و از سوی دیگر باید از تجربیات جهانی که از این مشکل جمعیتی عبور کردند استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه برخی جوانان نیز به دلیل موضوعات اقتصادی نمی‌توانند ازدواج کنند و یا در فرزندآوری موفق باشند خاطرنشان کرد: پشتیبانی‌ها و در نظر گرفتن مشوق‌ها می‌تواند موجب ایجاد اشتیاق در ازدواج و فرزندآوری شود.

معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استاندار گیلان با اشاره به موضوع بهداشت و اهمیت کمک به درمان ناباروران تصریح کرد: آموزش و کمک به خانواده‌های نابارور نیز حائز اهمیت است و بستر خوبی در گیلان برای درمان ناباروری وجود دارد‌.

مصطفی‌پور نجات گیلان از معضل پیری جمعیت را در گرو اهتمام ویژه و تلاش بیشتر مسئولان در این حوزه، برنامه‌محوری دانست و خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب هم بارها این موضوع را متذکر شدند و از دستگاه‌ها و مسئولان خواستند که تمام تلاش خود را برای جوانی جمعیت به‌کار گیرند.

عباس اهرابی مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) گیلان نیز در این جلسه از ارائه بسته‌های تشویقی ازدواج و وام‌های درمان ناباروری به مددجویان این نهاد خبر داد و اظهار داشت: ۴۱ میلیارد تومان سال گذشته به ۲ هزار و ۵۵۰ نفر از زوجین جوان گیلانی در قالب جهیزیه و کمک هزینه ازدواج پرداخت شد.


این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید