رشد بازار بازیافت فولاد| چین؛ پیشرو در تقاضا برای قراضه فولاد

رشد بازار بازیافت فولاد| چین؛ پیشرو در تقاضا برای قراضه فولاد

در حالی بازار بازیافت فولاد روندی رو به رشد دارد که مصرف جهانی قراضه فولاد در سال ۲۰۲۱ از ۵۰۳.۵ میلیون تن فراتر رفت و در این میان چین در تقاضا برای این محصول پیشرو است.

بازار؛ گروه صنعت: بازیافت فولاد به معنای استفاده مجدد از فولادها و آهن ‌آلات قدیمی است تا از تخریب و دفن آن ‌ها جلوگیری شود. این فرایند شامل جمع‌آوری، جداسازی، ذوب مجدد و تولید محصولات فولادی جدید از مواد بازیافتی می‌شود. به گفته کارشناسان بازیافت فولاد به دلایل مختلفی از جمله «حفظ منابع طبیعی، کاهش آلودگی، صرفه جویی در انرژی و کاهش هزینه ها» انجام می شود. لذا با توجه به این دلایل، بازیافت فولاد به عنوان یک فرایند مهم از دوره‌ های تولید و مصرف فلزات است که به کاهش مصرف منابع طبیعی، حفظ محیط زیست و صرفه‌جویی در هزینه‌ ها کمک می‌کند.

تقاضای ۲۲۶.۲ میلیون تن چین برای قراضه فولاد

به این ترتیب کشورهای سرتاسر جهان در حال افزایش ظرفیت بازیافت فولاد مستعمل با سرعت فزاینده ای هستند. به طوری که طبق آمار انجمن جهانی فولاد، در سال ۲۰۲۱، تقاضای چین برای قراضه فولاد به ۲۲۶.۲ میلیون تن رسید که بالاترین میزان در میان سایر بازارهای پیشرو است. از سوی دیگر در آن سال، مصرف جهانی قراضه فولاد از ۴۷۳.۲ میلیون تن در سال ۲۰۲۰ به حدود ۵۰۳.۵ میلیون تن رسید.

گفتنی است اگرچه تولید فولاد از ضایعات انرژی کمتری نسبت به تولید اولیه مصرف می کند، اما در بیشتر موارد، هنوز یک فرآیند بسیار آلاینده است، به ویژه در کشورهای در حال توسعه که فرآیند بازیافت کمتر کنترل می شود.

پیش بینی رشد بازار بازیافت فولاد در ۲۰۲۴

از سوی دیگر در سال ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ نیز بازار بازیافت فولاد تحت تاثیر عواملی همچون تقاضا و عرضه، قیمت‌ های فلزات، تغییرات در صنایع مصرفی و تأثیرات سیاست‌های دولتی و بین‌المللی قرار داشت. ضمن اینکه به گفته کارشناسان اگر تقاضا برای فولاد در سال ۲۰۲۴ افزایش یابد، این می ‌تواند منجر به افزایش قیمت ‌ها و تحرک مثبت در بازار بازیافت فولاد شود. همچنین، اگر تکنولوژی‌ های نوین در فرآیند بازیافت فولاد مورد استفاده قرار گیرند، می‌تواند به بهبود کارایی و کاهش هزینه‌ ها منجر شود. از سوی دیگر، تأثیرات سیاست‌های دولتی و بین‌المللی نیز می‌تواند بر وضعیت بازیافت فولاد در سال ۲۰۲۴ تأثیرگذار باشد. به عنوان مثال، تغییرات در مقررات زیست‌ محیطی و استانداردهای بازیافت ممکن است تأثیر مستقیمی بر فعالیت‌های صنعت بازیافت فولاد داشته باشد.

با توجه به این عوامل، پیش‌بینی دقیق برای وضعیت بازیافت فولاد در سال ۲۰۲۴ ممکن است مشکل باشد. اما با توجه به رشد صنایع مصرفی و نیاز به منابع فلزی، می‌توان انتظار داشت که بازار بازیافت فولاد در سال ۲۰۲۴ به طور کلی در مسیر رشد و توسعه قرار بگیرد. این در حالی است که Worldsteel رشدی ۱.۷ درصدی برای تقاضای جهانی فولاد در سال ۲۰۲۴ پیش بینی کرده است.


این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید