رونمایی از هشت محصول دانش بنیان زیست‌بوم فناوری نوآوری زنجان

رونمایی از هشت محصول دانش بنیان زیست‌بوم فناوری نوآوری زنجان

رونمایی از هشت محصول پیشرفته تولید شده توسط متخصصان شرکت‌های دانش‌بنیان استان زنجان با حضور معاون علمی فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور در دانشگاه زنجان برگزار شد.

کارواشتغال به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، از جمله این محصولات «توسعه نسخه بومی سامانه اسکادا» است که در حوزه جمع آوری داده‌های صنعتی، ثبت، کنترل، پردازش و داده‌کاوی مورد استفاده قرار می‌گیرد و یکی از محصولات راهبردی در حوزه کنترل و هوشمندسازی زیرساخت‌های انرژی به شمار می‌رود.
یک شرکت دانش‌بنیان ، توسعه دهنده سامانه بومی اسکادا است که نسخه بومی این نرم افزار را با قابلیت‌های متنوعی در زمینه اتوماسیون صنعتی، توسعه داده است ، این سامانه با استفاده از پروتکل‌های صنعتی استاندارد و ایمن با تجهیزات و سخت‌افزار‌ها از طریق بستر ارتباطی شبکه ارتباط برقرار می‌کند، داده را از آنها می‌گیرد و اطلاعات لازم را به آنها می‌دهد.
«چشم بینا در فرآیند حفاری تونل‌ها» : هدایتگر لیزری ماشین حفاری تونل یکی دیگر از محصولات بود که توسط یک شرکت دانش بنیان تولید شده و در این مراسم رونمایی شد. در فرایند حفاری تونل ، داشتن اطلاعات درک و لحظه‌ای از جهت و موقعیت حفاری بسیار مهم است از این رو به یک سامانه ای که بازخوردی مداوم، سریع و دقیقی از موقعیت و جهت تونل زنی داشته باشد، بسیار مهم است.
سیستم ناوبری لیزری ساخته شده توسط این شرکت دانش بنیان این قابلیت را دارد که در طول انجام حفاری با عملکرد سریع و دقیق به کار حفاری، سرعت و دقت ببخشد. دستگاه یاد شده دارای دو قسمت فرستنده و گیرنده لیزری است.
قسمت نوردهی دستگاه از قابلیت تنظیم موتوری در دو جهت برخوردار است. گیرنده که بخش اصلی این دستگاه به شمار می‌رود، به گونه‌ای طراحی و ساخته می‌شود که بتواند سه درجه آزادی طولی و عرضی را اندازه‌گیری کند. در داخل کشور مشابه دیگری وجود ندارد و با توجه به سطح بالای فناوری مورد استفاده در این دستگاه، کشور‌های معدودی می‌توانند از این سامانه پیشرفته بهره ببرند که ایران نیز در جمع آنها قرار دارد.
«توسعه فناوری اپتیک و تولید انواع چشم الکترونیکی» : چشم الکترونیکی دستگاهی است دقیق و حساس که برای تشخیص حرکت انسان به کار می‌رود و در صنایع مختلف از جمله سامانه‌های ایمنی حفاظتی و همچنین کنترل مصرف توان کاربرد دارد.
یک شرکت دانش بنیان موفق شده است این محصول را برای نخستین بار در کشور طراحی کند و در حالی که سایر شرکت‌ها، تنها چشم الکترونیکی مادون قرمز را تولید می‌کنند، موفق شده است چشم با قابلیت تشخیص حیوانات، چشم الکترونیکی مبتنی بر امواج مایکروویو با قابلیت تشخیص از پشت موانع و چشم الکترونیک بی سیم با عملکرد بسیار دقیق و توان مصرفی پایین را تجاری‌سازی کند.
«کنترل موتور‌های صنعتی با برد مرکزی کنترل ساخت داخل» : برد مرکزی کنترل تولید شده توسط یک شرکت دانش بنیان نیز در این مراسم رونمایی شد. برد مرکزی کنترل سیستم‌های هوافشرده، که از دو قسمت برد اصلی و برد مانیتورینگ تشکیل شده ، برای کنترل تمامی پارامتر‌های کمپرسور‌های فشار قوی طراحی و ساخته شده است. این کنترل کننده از تمامی حسگر‌های مرتبط مانند دما فشار دور موتور که علامت های (سیگنال‌های) ورودی را دریافت و متناسب با تنظیمات انجام شده، فرامین کنترلی لازم را از طریق مبدل‌های مربوطه به موتور‌های الکتریکی اعمال می‌کنند. این محصول دانش بنیان در صنایع نفت و گاز و همچنین در پمپ‌های بنزین سایر صنایع کاربرد‌های گسترده‌ای دارد. همچنین قیمتی یک‌پنجم نمونه مشابه خارجی دارد در عین حال که از کیفیتی هم‌تراز نمونه‌های خارجی برخوردار است.
«رفع نیاز آزمایشگاه‌ها با سانتریفیوژ بومی» : سانتریفیوژ رومیزی تولید شده توسط یک شرکت دانش بنیان از دیگر محصولاتی بود که در این مراسم رونمایی شد. سانتریفیوژ آزمایشگاهی با استفاده از قانون گریز از مرکز و در اثر چرخش، نمونه‌های بیولوژیک مانند خون را حول محور خود در سرعت‌های مختلف می‌چرخاند و باعث جداسازی و ته نشین شدن مواد مختلف یک مخلوط یا محلول می‌شود.
دستگاه سانتریفیوژ تولیدی این شرکت دانش بنیان با عملکرد منحصر به فرد و بر اساس استاندارد‌های بین‌المللی با قابلیت چرخش تا سرعت ۵۰۰۰ دور در دقیقه به الکتروموتور براشلس و فناوری‌های نوین موفق شده است تا ایمنی و کارایی را ارائه بدهد و نیاز صنعت آزمایشگاهی کشور را برطرف کند. ویژگی و مزیت این محصول در طراحی مکانیزم حرکتی آن بوده و تمامی قطعات در داخل شرکت طراحی و ساخته شده است؛ بنابراین خدمات پس از فروش آن در کوتاه‌ترین زمان و با قیمت مناسب انجام می‌شود.
قیمت محصول نیز در مقایسه با محصولات مشابه داخلی پایین‌تر بوده و ۳۰ درصد ارزان‌تر است. ضمن این‌که در مقایسه با محصولات وارداتی ۷۰ درصد ارزان‌تر عرضه می‌شود. قیمت تمام شده این محصول ۳۵۰ میلیون ریال بوده در حالی‌که محصول وارداتی دو میلیارد ریال فروخته می‌شود. اختلاف ۷۰ درصدی بین این محصول و نمونه خارجی، صرفه جویی ارزی را به دنبال داشته است.
«بی نیازی کشور از واردات لوله خون‌گیری تحت خلأ» : لوله‌های آزمایشگاهی یکی از پرکاربردترین تجهیزات استفاده در آزمایشگاه‌ها به شمار می‌روند که در اندازه‌های مختلفی متناسب با کاربردشان ساخته می‌شوند. این لوله‌ها کاربرد‌های گسترده تحقیقاتی، آزمایشگاهی و پزشکی دارند. در تولید این محصول، ضمن بهره‌گیری از جدیدترین فناوری‌های روز و پیشرفته‌ترین قالب‌ها استفاده شده است.
«تولید پد‌های نفوذناپذیر» : یک شرکت دانش بنیان با تولید و تجاری‌سازی پد ضد بالستیک که در این مراسم رونمایی شد، توانست گام مهمی در رفع نیاز صنایع کشور به انواع پنل‌های محافظتی بردارد. پنل‌های سخت نفوذ ناپذیر در برابر اجسام پرتاب شونده نوک‌تیز نظیر گلوله یا ترکش با سختی‌های متفاوت به کار می‌روند.
این پنل‌ها از آسیب‌های ناشی از اصابت محافظت می‌کنند و با استفاده از کامپوزیت‌های پلیمری انواع سرامیک‌ها و به کارگیری فناوری نانو سرامیک در ابعاد و وزن‌های مختلف برای مقابله با پرتابه‌های پیش بینی شده، به کار می‌روند. این محصولات در خودرو‌های زرهی خودرو‌های تشریفاتی و حفاظت از اشخاص مورد استفاده قرار می‌گیرند. متخصصان و فناوران یک شرکت  دانش بنیان  موفق شدند تا با توسعه فناوری و تجاری‌سازی این پنل‌ها، ضمن کاهش وابستگی به نمونه‌های خارجی که عمدتاً به دلیل فناوری بالا و ملاحظات امنیتی، واردات آنها با مشکلات متعددی مواجه است، نیاز داخلی را تامین کنند.
«رفع یک نیاز تحریمی با ساخت ملخ پرنده‌های سبک» : با توجه به استفاده روز افزون از پرنده‌ها و وسایل نقلیه هوایی سبک و فوق سبک در صنعت هوانوردی، نیاز به تعمیر و بازسازی در کوتاه مدت از یک سو و حساسیت و چالش‌های مختلف و فرسایش زیاد وجود دارد و به تعویض بسیاری از قطعات به ویژه ملخ یا پیش رانه پرنده نیاز است . با توجه به تحریم‌ها و عدم دسترسی راحت به این قطعات مصرفی ،  متخصصان یک شرکت دانش‌بنیان در جهت تولید دو مدل از پرمصرف‌ترین انواع پلید به روش کامپوزیتی قدم برداشتند.
دو مدل پرمصرف این قطعه که بر روی انواع کایت‌های موتور دار، جایروکوپتر‌ها و هواپیما‌های فوق سبک ملخی از کشور فرانسه با عنوان داک و ایرکریشن را به روش مهندسی معکوس تولید کرده‌اند. محصول تولیدی از لحاظ قیمت و کیفیت و کارکرد با نمونه‌های وارداتی قابل رقابت بوده و حتی امکان صادرات آن نیز وجود دارد. ضمنا با توجه به روش تولید و نوع قطعه قابلیت استفاده در توربین‌های بادی جهت تولید برق بادی هم از کاربرد‌های دیگر این محصول خواهد بود.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید