شد ۱۷ درصدی تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان در سال جاری

شد ۱۷ درصدی تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان در سال جاری

معاون توسعه شرکت‌های دانش بنیان معاونت علمی گفت: تعداد کل شرکت‌های دانش‌بنیان کشور با رشدی ۱۷ درصدی نسبت به پارسال به ۹ هزار و ۵۶۰ شرکت رسید.

کارواشتغال به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از «مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری» ، رضا اسدی‌فرد با اشاره به ایجاد زیرساخت لازم توسط شرکت‌های دانش‌بنیان به منظور بهره برداری از توانمندی‌های فنی و تخصصی فارغ التحصیلان دانشگاهی گفت : در راستای تلاش‌های صورت گرفته سال ۱۴۰۲ امکان اشتغال تخصصی ۳۸۷ هزار نفر فراهم شد.
وی افزود : همچنین بر اساس اطلاعات مالی سال ۱۴۰۱ میزان درآمد کل شرکت‌های دانش‌بنیان حدود ۵۱۲ همت است که از این میان حدود ۱۳۳ همت آن مربوط به درآمد ناشی از فروش محصولات دانش‌بنیان شرکت‌ها است.
معاون توسعه شرکت‌های دانش بنیان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری گفت : در حوزه فناوری، بیشترین تعداد شرکت‌ها مربوط به حوزه برق و الکترونیک با آمار ۲۲ درصد از کل شرکت‌ها است. همچنین از منظر درآمد، حوزه مواد شیمیایی و پلیمری پیشرفته بیشترین درآمد را در بین سایر حوزه‌ها به خود اختصاص داده است.
اسدی‌فرد بیشترین تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان را به ترتیب در استان تهران، اصفهان و خراسان رضوی اعلام کرد و گفت: در حمایت تولید بار اول از مجموع ۳۸۱ طرح تولید بار اول ارزیابی شده، ۱۲۰ طرح به ارزش بیش از ۲۴۳ میلیون دلار مصوب و ابلاغ شده که از این تعداد ۹۲ طرح به مرحله قرارداد رسیده و ۲۳ طرح نیز به اتمام رسیده است؛ به نحوی که میزان صرفه جویی ارزی حاصل از این قرارداد‌های تولید بار اول حدود ۱۳۵۹ میلیون دلار است.
مطابق بند (ب) ماده (۱۱) قانون جهش تولید دانش ­بنیان، ﻣﻌﺎدل ﻫﺰﯾﻨﻪ اﻧﺠﺎم ﺷﺪه ﺑﺮای ﻓﻌﺎﻟﯿﺖﻫﺎی ﺗﺤﻘﯿﻖ و ﺗﻮﺳﻌﻪ ﺑﻪ ﻋﻨﻮان اﻋﺘﺒﺎر ﻣﺎﻟﯿﺎﺗﯽ ﺑﺎ ﻗﺎﺑﻠﯿﺖ اﻧﺘﻘﺎل ﺑﻪ ﺳﻨﻮات آﺗﯽ ﺑﻪ ﺷﺮکت‌ها و ﻣﺆﺳﺴﺎت ﻣﺘﻘﺎﺿﯽ اﻋﻄﺎء ﻣﯽﺷﻮد و ﻣﻌﺎدل آن از ﻣﺎﻟﯿﺎت ﻗﻄﻌﯽﺷﺪه ﺳﺎل اﻧﺠﺎم ﻫﺰﯾﻨﻪ ﻣﺬﮐﻮر ﯾﺎ ﺳﺎلﻫﺎی ﺑﻌﺪ ﮐﺴﺮ ﻣﯽﺷﻮد.
معاون توسعه شرکت‌های دانش بنیان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری گفت : با تصویب قانون آیین‌­نامه اجرایی برنامه اعتبار مالیاتی تحقیق و توسعه و تصویب هیئت وزیران در مهر ماه ۱۴۰۱، دستورالعمل اجرایی آن دی ماه همان سال، به تصویب شورای راهبری فناوری ­ها و تولیدات دانش‌بنیان رسید و پس از راه ­اندازی سامانه و برگزاری بیش از ۴۰ نشست آموزشی و ترویجی با صنایع فراخوان دریافت پروژه­‌های پیشنهادی برای دریافت اعتبار مالیاتی از ابتدای سال تا پایان تیر ماه سال جاری برگزار شد.
اسدی فرد ضمن اشاره بر اینکه از میان دو هزار و ۶۵۶ پروژه دریافتی، هزار و ۳۹ پروژه تحقیق و توسعه از ۳۹۰ شرکت با هزینه­ کرد بیش از دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان مورد تأیید قرار گرفت؛ افزود :  مضاف بر این، شرکت‌های غیر دانش‌­بنیان از صنایع مختلف نظیر پتروشیمی، معدن و صنایع معدنی و فولاد دارای پروژه تحقیق و توسعه تأیید شده هستند.
وی گفت : بسیاری از پروژه ­های تحقیق و توسعه تصویب شده پیرامون مسائل اولویت­دار و نیازمندی­های فناورانه کشور تعریف شده ­است که اجرای آن منجر به توسعه فناوری ­های گلوگاهی کشور می ­شود.
اسدی فرد افزود : میزان نهایی اعتبار مالیاتی پس از اجرای پروژه و ارائه اسناد هزینه ­کرد در پایان سال مالی تعیین شده و به سازمان امور مالیاتی برای تخصیص اعلام می‌شود. هم­چنین فراخوان دوم برنامه اعتبار مالیاتی در آبان ماه سال جاری برگزار شده که ۷۲۲ پروژه از ۱۹۷ شرکت دریافت شده که در حال ارزیابی هستند .
معاون توسعه شرکت‌های دانش بنیان معاونت علمی  متصل کردن شرکت‌های نوآور و نوپا دانش‌بنیان به شرکت‌های بزرگ و بالادستی از طریق اعتبار مالیاتی سرمایه گذاری را از جمله دستاورد‌های این برنامه برشمرد و افزود :  همچنین در راستای برنامه مذکور، شاهد افزایش نسبت تحقیق و توسعه بخش خصوصی در GDP و استفاده از ظرفیت‌های اعتبار مالیاتی تحقیق و توسعه جهت انجام پروژه‌های ناتمام کشور یا پروژه‌های اولویت دار با مشکل تأمین مالی، خواهیم بود.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید