معاون وزیر علوم: ظرفیت استان گیلان برای تبدیل شدن به قطب فناوری و نوآوری کشور

معاون وزیر علوم: ظرفیت استان گیلان برای تبدیل شدن به قطب فناوری و نوآوری کشور

معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: با توجه به افتتاح کارخانه نوآوری گیلان این استان قابلیت تبدیل به قطب فناوری و نوآوری در کشور را دارد.

به گزارش کارواشتغال از  خبرگزاری تسنیم از رشت ، علی خیرالدین عصر امروز در جلسه جمع‌بندی سفر معاون علمی و فناوری رئیس جمهور به گیلان اظهار داشت: استان گیلان می‌تواند قطب فناوری و نوآوری در کشور مطرح شود و هم‌اکنون ۳۵۰ واحد فناور در پارک علم و فناوری مستقر هستند که ۶۰ شرکت دانش‌بنیان هستند.

معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به ایجاد هزار و ۸۰۰ اشتغال در حوزه دانش‌بنیان توسط پارک علم و فناوری گفت: طرح ملی ترویج کارآفرینی امروز پیشنهاد شد که در فاز نخست، حدود ۳۰ هزار دانشجو مدنظر قرار گیرد و اعتباری به آنان تخصیص می‌یابد تا در دوره‌های مربوط به کارآفرینی و سایر موارد شرکت کنند.

استاندار گیلان نیز در این جلسه با اشاره به اهمیت وجود شرکت‌های دانش‌بنیان اظهار داشت: شرکت‌های دانش‌بنیان، مردم و مسئولان ۳ ضلع اساسی برای تحقق شعار سال هستند و بایستی از همه ظرفیت‌ها در راستای تحقق شعار سال استفاده شود.

اسدالله عباسی اصل رقابت اقتصادی را براساس نوآوری و خلاقیت دانست و خاطرنشان کرد: نگاه دولت بر ارتقا بهره‌وری است و در این مسیر باید ظرفیت‌های دانش‌بنیان را بیشتر فعال کنیم.

وی افزود: استان گیلان با توجه به ظرفیت‌هایی که در حوزه اقتصاد دریا، صنعت و فارغ‌التحصیلان دارد می‌تواند در حوزه دانش‌بنیان حرف نخست را در کشور بزند اما متاسفانه از بین هفت هزار شرکت دانش‌بنیان باید دید سهم این استان کجاست و آیا توانستیم از ظرفیت فارغ‌التحصیلان استفاده کنیم؟

نماینده عالی دولت در استان گیلان تصریح کرد: اقدامات باید به گونه‌ای باشد که بتوانیم نخبگان را جذب کنیم و از مهاجرت آنان جلوگیری شود از سوی دیگر از ظرفیت‌های صنایع تبدیلی و سایر ظرفیت‌های استان در بخش کشاورزی به درستی استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه استان گیلان در دهه هفتاد از صنعت عقب ماند و در حوزه چای، برنج، ریتون و سایر محصولات کشاورزی نیز نتوانسته‌ایم مزیت‌های نسبی این محصولات را کسب کنیم ابراز داشت: سهم شرکت‌های دانش‌بنیان و پارک علم و فناوری در بخش تولید ناخالص ملی مشخص شود.


این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید