نتایج ازمون شورای حل اختلاف اعلام شد

نتایج ازمون شورای حل اختلاف اعلام شد

شوراهای حل اختلاف بر اساس اجرای ماده ۱۸۹ قانون برنامه سوم توسعه و در راستای بهبود خدمات رسانی به مردم سراسر کشور تاسیس شده اند. رویکرد اصلی تاسیس شوراهای حل اختلاف رسیدگی هر چه سریع تر به دعاوی مردم و کاهش تراکم مراجعات به دادگاه های می باشد.

با توجه به نیاز روز افزون افراد با تجربه و متخصص در این مراکز، آزمون های مختلفی به منظور استخدام نیروهای مورد نیاز شوراهای حل اختلاف برگزار می شود. طبق اطلاعیه منتشر شده از سوی مرکز آزمون های استخدامی جهاد دانشگاهی، آزمون جذب نیروهای افتخاری شورای حل اختلاف در سال ۱۴۰۰ برگزار شد.

ازمون شورای های حل اختلاف همزمان با ازمون داوری و میانجیگری در سراسر کشور برگزار شد.

به منظور پیشبرد سریعتر پرونده های قضایی و جلوگیری از اطاله قضایی قوه قضائیه و مرکز شوراهای حل اختلاف یک ازمون جامع برای استخدام نیروهای بیشتر  دارای تحصیلات مرتبط نمودند که بزودی از میان متقاضیان ازمون شوراهای حل اختلاف و ازمون داوری و میانجیگری اسامی مورد پذیرش معرفی شده و برای مصاحبه و گزینش معرفی م گردند.

برای دیدن نتایج ازمون به لینک زیر کلیک کرده و با وارد کردن مشخصات خود نتایج را مشاهده کنید:

https://hrtc.ir/

در این مقاله به معرفی مختصر شوراهای حل اختلاف و نحوه استخدام نیرو در ان می پردازیم :

نمایندگان مجلس تصویب کردند که عضویت در شورای حل اختلاف افتخاری و داوطلبانه بوده و به آن ها به تناسب میزان فعالیت و نوع همکاری، پاداش مناسب پرداخت می شود. همچنین قوه قضاییه می‌تواند جهت عضویت در شورا از طریق به کارگیری بازنشستگان دستگاه‌های اجرایی به خصوص بازنشستگان قوه قضاییه اقدام کند.

به گزارش ایسنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز (چهارشنبه) مجلس و در جریان بررسی جزئیات لایحه شوراهای حل اختلاف مواد ۴۰ تا ۴۷ این لایحه را تصویب کردند.

ماده۴۰-پرونده‏ هایی که تا زمان لازم الاجراء شدن این قانون منتهی به صدور رأی نشده است ظرف مدت سه ماه با رعـایت قانون شوراهای حل اختلاف مصوب ۱۳۹۴/۹/۱۶ با اصلاحات و الحاقات بعدی در شـوراها رسیدگی و نسبت به آنها اتخاذ تصمیم می شود.

ماده ۴۱- عضویت در شورای حل اختلاف افتخاری و داوطلبانه بوده و به تناسب میزان فعالیت و نوع همکاری اعضا، پاداش مناسب به آنان پرداخت خواهد شد. دستورالعمل نحوه پرداخت پاداش موضوع این ماده توسط رییس قوه قضاییه ابلاغ می‌گردد.

تبصره– قوه قضاییه می‌تواند جهت عضویت در شورا از طریق به کارگیری بازنشستگان دستگاه‌های اجرایی خصوصاً بازنشستگان قوه قضاییه اقدام نماید.

ماده ۴۲- چنانچه عضو شورا در آزمون وکالت دادگستری (اعم از کانونهای وکلا و مرکز وکلای قوه قضائیه) یا کارشناس رسمی ‌دادگستری پذیرفته شود و حسن سابقه او در شورا به تأیید رییس کل دادگستری استان برسد، مدت کارآموزی وی در هر یک از این موارد، به شرح زیر تقلیل می‏ یابد:
۱- سه تا پنج ‌سال سابقه همکاری با شورا، یک سوم دوره کارآموزی.
۲- بیش از پنج ‌سال سابقه همکاری با شورا، نصف دوره کارآموزی.

تبصره- نیروهای شاغل در شوراها تا زمان لازم الاجرا شدن این قانون متناسب با سنوات همکاری تمام وقت آنان در صورت داشتن شرایط احراز مشاغل، برای استخدام در قوه قضاییه و دستگاههای تابع از اولویت برخوردار خواهند بود. دستورالعمل نحوه احتساب سنوات خدمت تمام وقت، اعمال اولویت و امتیاز برای این دسته از افراد با پیشنهاد مشترک قوه قضاییه و سازمان اداری و استخدامی کشور به تصویب شورای توسعه مدیریت و سرمایه انسانی خواهد رسید.

ماده ۴۳- درآمد حاصل از هزینه دادرسی و نیم‌ عشر اجرائی گزارش اصلاحی موضوع این قانون و سایر موارد قانونی به خزانه‌داری کل کشور واریز و معادل صددرصد (۱۰۰%) مبلغ واریزی از محل اعتبار خاصی که به همین منظور هر ساله در قانون بودجه کل کشور منظور می‏ شود به عنوان درآمد اختصاصی به شوراها اختصاص داده می‏ شود. دولت مکلف است معادل مبالغ پیش ‏بینی شده در قانون بودجه هر ساله کل کشور را پرداخت نماید تا در موارد زیر هزینه گردد:
پرداخت حقوق و پاداش
هزینه ساخت، اجاره و تعمیرات ساختمان و تجهیزات و هزینه ‏های اداری با تشخیص مرکز
بیمه تأمین اجتماعی کارکنان استخدامی

ماده ۴۴- دولت مکلف است هر ساله بودجه مورد نیاز شوراها را بر اساس بودجه پیشنهادی قوه ‌قضاییه در قالب ردیف مستقل پیش‏ بینی ‏کند. تأمین امکانات اداری و تجهیزات و مکان و امور مالی و پشتیبانی شوراها به‌ عهده قوه‌ قضاییه است.

ماده ۴۶ آیین‏ نامه اجرایی این قانون ظرف سه ‌ماه از تاریخ تصویب آن، توسط معاونت حقوقی قوه ‌قضاییه با همکاری وزارت دادگستری و مرکز تهیه می­ شود و به تصویب رئیس قوه‌ قضائیه می‌رسد.

ماده ۴۷ قانون شوراهای حل اختلاف مصوب ۱۳۹۴/۹/۱۶ با رعایت ماده(۴۰) این قانون نسخ شد.
همچنین ماده ۴۵ این لایحه حذف شد.

همچنین نمایندگان ماده ۱۳ را اصلاح و تصحیح کردند که به موجب آن اتخاذ تصمیم در موارد زیر در صلاحیت شوراهای حل اختلاف است:

۱ – صدور گواهی حصر وراثت، تحریر ترکه، مهر و موم ترکه و رفع آن.

۲- دستور تخلیه اماکن مسکونی موضوع قانون روابط موجر و مستأجر مصوب ۲۶/ ۵/ ۱۳۷۶

۳- تأمین دلیل.

رسیدگی به موارد مذکور در این ماده در صلاحیت شعب روستایی شورا نمی باشد و در نزدیکترین شعبه شهری شورای حل اختلاف همان حوزه قضایی قابل رسیدگی است.


برای اعلام نتایج آزمون داوری و میانجیگری کلیک کنید

 


این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید